Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

ABANT’TA GEZİLECEK YERLER

ABANT’TA GEZİLECEK YERLER

Abant, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine 18 km uzaklıkta ki bir alanda yer almaktadır. Sahip olduğu gölü nedeniyle çevredekiler tarafından Abant Gölü olarak simgelendirilmiş ve sürekli Abant Gölü olarak anılmaya başlanmıştır. Her mevsimi ayrı güzellikler içeren Abant, tatil rotasının çizilebileceği, saklı cennet köşelerinden bir yerdir. Abant Gölü’nün etrafını çevreleyen dağlar ile hem yeşilin hem de mavinin tonlarını bir arada görme fırsatına ulaşabileceksiniz. Tam bir doğa harikası olarak karşımıza çıkan Abant’ta gezilip görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Abant gezilecek yerler hakkında sizlere harika bilgiler derledik.

Abant’ta Nerelere Gidilir?

  1. Örmeci Yaylası

Özellikle bahar aylarında kendini gösteren ve tabiatın yeşilliğine bürünen Örmeci Yaylası, ziyaretçilerine kamp ve piknik alanı konusunda geniş bir coğrafya sunmaktadır. Doğa tutkunları için kaçınılmaz bir yer olan yaylada doğa yürüyüşleri yapabilir, bol bol fotoğraf çekilebilir, şehrin gürültüsünden uzak, sessiz birkaç gün geçirebilirsiniz.

  1. Abant Tabiat Parkı

Abant Gölü’nün de içinde yer almasıyla 1197 hektar alana ev sahipliği yapan Abant Tabiat Parkı içerisinde farklı birçok ağaç ve bitki türünü barındırmaktadır. Çevre halkı, yerli ve yabancı turistler bu bölgeyi dinlenme yeri ve farklı aktiviteleri değerlendirebilecekleri bir alan olarak kullanmaktadırlar. Abant Tabiat Parkı Abant ve Keremali sıradağlarının arasında kalmaktadır. Tabiat parkının içerisinde günümüzde yok olmaya yüz tutmuş meşe, kestane, köknar, ıhlamur, gürgen, kavak, çam gibi ağaçları barındırarak ormanlık alan yönünden kuraklaşmaya başlayan Türkiye’de önemli bir yere sahiptir.

  1. Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere Şelalesi, Samandere köyünde yer almaktadır ve 1988 yılında tabiat anıtı olarak seçilmiştir. Bu dönemden itibaren ise birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Samandere Şelalesi 10 hektarlık bir alanı kapsamaktadır ve bu alanda anıt ağaçları ile bakir bir bitki örtüsü hakimdir. Abant çevresinde yer alan Samandere Şelalesi bu açıdan gezginlerin durak noktası haline gelmiştir. Şelale yakınında şelaleye daha yakından bakmak isteyenler için dik ve tehlikeli bir merdiven bulunmaktadır.

  1. Sinekli Yaylası

Samandere ve Abant üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz yayla, birçok aktivite yapmaya müsait bir alandır. Yaklaşık 100 dekarlık bir alana yayılmış olan Sinekli Yaylası’nda kampçılık, izcilik, safari, trekking, bisiklet gezileri ve piknik gibi birçok aktivite yapılabilmektedir. Sinekli Yaylası’nda her sene geleneksel olarak şenlikler düzenlenmektedir. Bu durum sayesinde de çevre halkı şenliklerde keyifli dakikalar geçirmektedir.

  1. Güzeldere Şelalesi

Ormanlık alan içerisinde bulunan Güzeldere Şelalesi, Abant’ta bulunan başka bir doğa harikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamp, doğa yürüyüşü, dinlenme yeri, piknik gibi aktiviteler için kullanılan Güzeldere Şelalesi her dönem akan gürül gürül suları ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

  1. Abant Köy Pazarı

Gezip görmek için gittiğiniz yerin kültürünü görmek için mutlaka o bölgenin insanları ile tanışmalı, kalabalık ortamlarında bulunmalısınız. El yapımı ürünlerin bulunduğu, Abant’a has ürünlerin yer aldığı, hediyelik eşya, yöresel gıda gibi birçok seçeneğe ulaşabileceğiniz Abant Köy Pazarı geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.

  1. Akkaya Travertenleri

Bolu ilinin Akkaya ilçesinde yer alan Akkaya Travertenleri, el değmemiş ve özel dokusu ile Denizli ilinde yer alan Pamukkale Travertenlerini anımsatmaktadır. Akkaya travertenlerinin en üst kısmında büyük bir havuz yer almaktadır. Bolu halkının yanı sıra yerli ve yabancı turistler özellikle yaz sıcaklarında bu alanı tercih ederek havuzda bulunan mineralli suda serinlemeye çalışmaktadır. Hem doğa ile iç içe olmak hem de bölgenin verdiği serinlikten yararlanmak için özellikle bölge halkı burada piknik yaparak günü değerlendirmeye çalışmaktadır. Akkaya travertenlerinde şahit olacağınız bir diğer güzellik ise gün batımı sırasında havada ki bulutların renklerini tablo olarak yansıtmasıdır.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.