Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

BOLU CİVARINDAKİ TURİSTİK DEĞERE SAHİP GÖLLER

BOLU CİVARINDAKİ TURİSTİK DEĞERE SAHİP GÖLLER

Ülkemiz doğal güzellikler açısından birçok şeyi içinde barındırmaktadır. Özellikle Bolu ili hem doğal güzellikler hem de tarihi güzellikler yönünden çok zengin bir yapıya sahiptir. Her anlamda ülkemize değer katan Bolu ilinde suni, yapay ve doğal olmak üzere turistik değere sahip birçok göl bulunmaktadır. Doğal güzelliklere sahip bu gölleri herkes keşfederek ülkemizde ki değerlerin farkına varmalıdır.

Sülüklü Göl

 

Sülüklü Göl, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı Kuşkavağı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgede meydana gelen büyük bir deprem sonucu çökme ile oluşan tektonik bir göldür. Doğal manzarası yönünden çok etkileyicidir. Göl kenarında su değirmenleri bulunmaktadır. Aynı zamanda köy yakınlarında göze ve gönle hitap eden şelale bulunmaktadır.

Sünnet Gölü

Derin bir vadide meydana gelen heyelan sonrası tıkanma gerçekleşmiş ve Sünnet Gölü açığa çıkmıştır.  Gölün orta kısmında yapay bir ada bulunmaktadır. Adada küçük bir işletme, çocuk oyun parkı, kaz ve ördekler vardır. Gölün etrafında hayran kalacağınız birçok doğal güzellik bulunmaktadır.

Göksu Tabiat Parkı

Göksu gölünün yanında bulunan, İstanbul’a çok yakın uzaklıkta yer alan, birçok yaylanın orta kısmında kalan Göksu Tabiat Parkı, Gölcük Tabiat Parkı’na çok yakın bir mesafededir. Gölün bir kısmı milli kamp olarak kullanılmakta bir kısmı da Göksu Tabiat Parkı ziyaretçileri için ayrılmıştır. Bolu’ya olan uzaklığı 20 km’dir. Parkta yeme içme ihtiyacınızı karşılayacak işletmeler bulunmaktadır.

Yeniçağa Gölü

Bolu ili Yeniçağa ilçesi sınırları içerisinde ki Yeniçağa Gölü, 8224 m2 genişliğindedir. Yeniçağa Gölü, tektonik tip göl özelliği taşır. Fay hattının meydana getirdiği çukurun alüvyonlarla dolması ile birlikte açığa çıkmıştır. Yeniçağa Gölü, üçgen biçimindedir ve çoğu kısmı torflarla kaplıdır. Göl, yer altı suları, dere ve pınar akıntıları ile beslenmektedir. Yeniçağa Gölü’nün en önemli özelliği, Türkiye’de bulunan en büyük kireçli torf alanlarına sahip olmasıdır.

Seben Gölü

 

Seben Gölü, Bolu ili Seben ilçe sınırları içerisindedir. Gölün yapılış amacı Seben Ovası’nın sulanmasıdır. Günümüze doğru ise çevre düzenlemesi yapılarak turizme kazandırılmış. Seben Gölü, Karadeniz’de bulunan en büyük göllerden biridir. 833 hektar genişliğindedir. En derin yeri 8 metredir. Çevresinde çok fazla yayla, ormanlık alan bulunmaktadır.

Nazlı Göl

Yedigöller’ den birisi olan Nazlı Göl, diğer platoya göre 100 metre yükseklikte yer alan platoda ki en geniş göldür. Dibinden çok fazla su sızdırdığından dolayı bölgenin kuzeydoğusunda açığa çıkarak şelale oluşturmaktadır. Bundan dolayı Şelale Gölü olarak da adlandırılır.

 Karagöl

Karagöl, Bolu ilinin Kıbrısçık ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İsmini aynı yerde bulunan Karagöl Tabiat Parkı’ndan almıştır. 35 hektarlık alana yayılmıştır. Kıbrısçık ilçesine olan uzaklığı 19 km’dir. Bolu’ya 86 km uzaklıktadır. Göl kenarında konaklamak için 5 adet bungalov bulunmaktadır. Oldukça derin bir göldür. Heyelan sonucu meydana gelmiştir.

Çamlıpınar Göleti Mesire Alanı

Bolu il sınırları içerisinde yer alan Gölet, Dipsizgöl Köyü’ne yakın bir mesafededir. Sık ağaçlarla kaplı, ormanlık bir alan mesire alanı dinleme yeri olarak çok idealdir. Piknik için hazırlanmış masalar vardır. Gölet’in etrafı 500 metredir. Yürüyüş yapmak için çok kısa mesafesi vardır.

Büyük Göl

Yedigöller’den en büyük göl olma özelliği taşır. 24.895 hektarlık alana sahiptir. En derin noktası ise 16 metredir.

Derin Göl

Yedigöller’den biri olan ve Serin Göl’ün karşısında yer alan Derin Göl, 15.063 metrekare genişliğindedir. Gölün derinliği ise 10 metredir. 

Aladağ Göleti

Bolu ilinin 30 km güneyinde yer almaktadır. Aladağ Yaylaları’nın hemen yanındadır. Gölün alanı 8 hektardır.

Sazlı Göl

Yedigöller’den biri olan Sazlı Göl, İncegöl’ ün bitişindedir. 5.950 metrelik bir alana sahiptir. Göl içerisinde çok fazla sazlık bulunmaktadır.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.