Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

BOLU TABİAT PARKLARI VE YAYLALARI

BOLU TABİAT PARKLARI VE YAYLALARI

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu Türkiye’de ormanlık açısından önemli bir yere sahiptir. Günümüzde yok olan ormanlık alanların yanı sıra Bolu ilinin çoğu kesimini ormanlık alanlar, yaylalar ve tabiat parkları oluşturmaktadır. Yeşilin her tonunu içinde barındırdığından dolayı Bolu’da gezilecek yerler listesi oldukça kabarıktır.

Bolu’nun popüler yaylaları arasında yer alan Sinekli Yaylası aynı zamanda Düzce iline de çok yakındır. Bolu ve Düzce’de bulunan yaylalar birbirine yakınlıklarından dolayı peşi sıra gezilebilmektedir. Sinekli Yaylası da bu güzergah üzerinde yer almaktadır. Turistik bir yapıya sahip olan yayla, özellikle ilkbahar yaz aylarında ziyaretçi akımına uğramaktadır. Ulaşımı oldukça kolaydır. Burada piknik yapabilir, mangal yakabilir ve keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Akkaya Travertenleri

Bolu iline 10 km uzaklıkta, bölgenin güneybatısında yer alan Akkaya travertenleri Bolu’nun Pamukkale’si olarak da adlandırılmaktadır. Mudurnu yolu üzerinde açığa çıkan bu travertenler Denizli- Pamukkale travertenlerine çok benzemektedir. Etrafını saran yeşillik ile ayrı bir güzelliğe sahip olan travertenler görülmeye değer bir doğa olayıdır. Travertenlerin en üst kısmında bir havuz bulunmaktadır. İçerisinde sodalı su bulunan havuza özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen kişiler girmektedir. Bölgede özel sektör tarafından yeme içme ihtiyaçlarının karşılanması için işletilen restoranlar vardır. Piknik yapmak ve dinlenmek için oldukça ideal bir yerdir.

Sarıalan Yaylası

Bolu ilinde yer alan Bolu- Ankara yolu güzergahında olan Sarıalan Yaylası, Kartalkaya sapağından 30 km sonra karşınıza çıkmaktadır. Bölgeye Sarıalan Yaylası denmesinin sebebi Mayıs ayında bölgeyi sapsarı çiçeklerin kaplamasından dolayıdır. Yaylada konaklayabileceğiniz evler mevcut. Kartalkaya kayak merkezine çok yakın olan bu yayla Kartalkaya ’da konaklamak istemeyenlerin uğrak noktasıdır.

Beşpınarlar Tabiat Parkı

 

Bolu ili sınırları içerisinde Aladağlar mevkiinde yer alan Beşpınarlar Tabiat Parkı 26 hektarlık alana sahiptir. 1991 yılında Orman İçi Dinlenme Yeri olarak tescillenmiş ve tabiat Parkı adını almıştır. Tabiat Parkı’nın rakımı 1300 metredir. Bolu’ya olan uzaklığı 35 km, Seben iline olan uzaklığı 35 km, Gerede ilçesine olan uzaklığı 22 km, Kartalkaya ’ya olan uzaklığı 20 km’dir. Tabiat parkı içerisinde gazino, kamp alanı, yeme içme alanları mevcuttur.

Ayıkayası Tabiat Parkı

Bolu ilinin Merkez ilçesinde yer alan Ayıkayası Tabiat Parkı, turistik akımın gelişmesi açısından geliştirilmeye başlanmıştır. Ayıkayası tabiat parkında süren çalışmalarda çocuk oyun parkı, mescit, alan girişi, günübirlik alan gibi ziyaretçilerin yararlanabileceği şeylere yer verilmiştir.

Gerede Keçi Kalesi

Bolu ilinin Gerede ilçesinde bulunan Gerede Keçi Kalesi, Gerede’ye 5 km uzaklıkta olan kuzey kesimde ki Arkut Dağı’nın etrafını saran tepede yer almaktadır. Gerede Keçi Kalesi Bithynialılar zamanından kalmıştır. 1993 yılında ise restore edilmiştir. Gerede Keçi Kalesi hakkında bir rivayet söz konusudur. Rivayet göre denir ki: Şehre saldırı yapıldığında bölgede ki halk malları ve hayvanları ile birlikte bu kaleyi sığınak olarak kullanırlarmış. Buradan kendilerini savunurlarmış. Düşman kale etrafını sarsa da kaleyi yıkmakta ya da onlara zarar vermekte başarılı olamamaktaymış. Günlerce süren saldırılar sonucunda kaledeki yiyecekler tükenmiş. Kalede bulunan halk ise tüm keçilerin boynuzlarına mum yakarak dışarı salmışlar. Bir anda tüm kale halkının üzerlerine geldiğini düşünen düşman hemen geri kaçmış. Gerede halkı da keçiler sayesinde kurtuldukları için kale ismini buradan almış.

Pürenli Yaylası

Bolu sınırları içerisinde yer alan fakat Düzce’ye daha yakın olan Pürenli Yaylası, güzelliği ile Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan türdendir. Yaylada mimarisi ile dikkat çeken fotojenik yayla evleri bulunmaktadır. Bu evlerin önünde ise ufak bir gölet bulunmaktadır. Yayla ise ismini bölgede çok sayıda bulunan Püren bitkisinden almaktadır.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.