Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

BOLU’DA BULUNAN TARİHİ MEKÂNLAR

BOLU’DA BULUNAN TARİHİ MEKÂNLAR

Bolu doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleri ile de oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bolu’da gezilecek yerler listenize bu tarihi mekanları mutlaka eklemeniz gerekecektir.

Bolu Müzesi

1975 yılında Bolu iline kurulan Bolu Müzesi, Bolu ve çevresi ile alakalı eserlerin koruma altına alınması ve ziyaretçilere karşı sergilenmesi amaçlanmıştır. Yaklaşık 1 yıl boyunca Güzel Sanatlar Galerisi binasında faaliyet göstermiştir. Sonrasında Bolu Kültür Merkezi’ne taşınmıştır. Gerekli tüm hazırlıkların tamamlanması sonrasında 14.11.1981 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Pazartesi günleri kapalı olan müze haftanın diğer günleri 08.00 – 17.00 arası ziyaretçilere açıktır. Müze binasının içerisinde çok sayıda etnografik ve arkeolojik tarihi eser, sikke bulunmaktadır.

Zafer Kulesi

Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alan kule, ilçenin simgelerinden biri haline gelmiştir. İlçeye hakim bir tepenin üzerine Cumhuriyet Döneminde ilk kaymakamlık yapan Hurşit Bey tarafından 1923 yılında kurulmuştur. Yapılışının genel amacı Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını edebileştirmektir. Alt kısım altıgenden oluşmaktadır. Üzerine ise 3 karlı yalı baskı mimarisi uygulanmıştır. Zafer Kulesi, altıgen külah ile örtülmüştür. Alt kısımdan üst kısıma doğru daralma mevcuttur. Her kata tedbir amaçlı korkuluklar yerleştirilmiştir.

Gazi Süleyman Paşa Camii

 

Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alan Gazi Süleyman Paşa Camii, Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Kayıtlara göre 1331- 1335 yılında yapılmış olan cami ahşap ve dayanıksız olduğundan yıkıldığı düşünülmektedir. Buna bağlı olarak II. Abdülhamit’in verdiği emir üzerine şimdiki camii yaptırılmıştır. Caminin tavanı ahşaptır. Duvarları ise kesme taştan örülmüştür. Cemaat yeri iki katlıdır. Caminin giriş kısmına iki taraflı bir merdiven yapılmıştır.

Kadı Cami

Bolu’nun merkezinde ki bu camiye ilk yapıldığı dönemde Büyükcami adı verilmiştir. Caminin mimarisine göre cami 16.yy’da inşa edilmiştir. Eser, Demirtaş Paşazade Mehmet Bey tarafından yaptırılarak Bolu’ya kazandırılmıştır. Bir süre kütüphane olarak kullanılmıştır. Büyükcami bitişiğinde kadılık yer aldığından caminin ismi Kadı Cami olarak değiştirilmesi uygun görülmüştür. Caminin alt yapı planı dikdörtgendir. Mihrap kısmı beş kenarlı olarak dışa taşkınlık gösterir. Pencerelerinde demir parmaklıklar bulunmaktadır. Caminin kapısı Osmanlı döneminin işçiliği olduğunu gözler önüne sermektedir.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı

Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alan hamam 1331- 1335 yılında Gazi Süleyman Paşa Cami ile birlikte Gazi Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Kadın ve erkeklerin kullanabileceği çifte hamam bulunmaktadır. Binanın tamamı kesme taş kullanılarak yapılmıştır. 1950 yılında restorasyona tabi tutularak dış cephe taşları ile kat silmeleri değiştirilmiştir. Üst kısmı kiremitler ile örtülüdür. Kadın ve erkek bölümünde ılıklık, sıcaklık ve soğukluk bölümleri yer almaktadır. Erkek ve kadın soyunma bölümleri hemen hemen aynıdır.

Mudurnu Saat Kulesi

Mudurnu Saat Kulesi, Bolu ilinin Mudurnu ilçesinde yer almaktadır. Mudurnu Saat Kulesi 1891 yılında yapılmıştır. 1900 yılında Mudurnu ilçesinde çıkan büyük yangın sonucu yok olmuştur. Buna bağlı olarak 1905 yılında aynı yerde tekrar bir saat kulesi inşa edilmiştir. Fakat 1964 yılında tekrar büyük bir yangın meydana gelmiş ve bu yangın sırasında büyük hasar almıştır. Bu nedenle aynı yıl içerisinde neredeyse tamamı yeniden inşa edilmiştir.

Çeltikdere Bizans Kilisesi

Çeltikdere Bizans Kalesi, Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı Çeltikdere köyü yakınlarında yer almaktadır. Bu yapı Orta Bizans döneminde ki klasik dini mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Haç biçiminde kesme taş ve tuğlalar ile örülmüştür. Yapının batı kesiminde bulunan giriş kısmında narteksi, doğu kısmında ise dışa taşmış 3 apsis yer almaktadır.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.