Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

BOLU’NUN AYRILMAZ PARÇASI GÖLCÜK

BOLU’NUN AYRILMAZ PARÇASI GÖLCÜK

Bolu, içerisinde barındırdığı ormanlık alanları ve birçok doğa harikası ile tabiatın kalbinin burada attığını ortaya koymaktadır. Bolu ilinde ve ilçelerinde gezilip görülmeye değer birçok doğa harikası bulunmaktadır. Bunlardan biri de Bolu iline bağlı Gölcük’te yer almaktadır. Bolu’da gezilecek yerler deyince akla gelen ilk yerlerden biri olarak bilinen Gölcük’te de gezilip görülmeye değer birçok doğa harikası bulunmaktadır. Bolu’ya olan uzaklığı 13 km olan ve güney kesiminde yer alan Gölcük, adından sıkça söz ettiren ve ziyaretçi akınına uğrayan Gölcük Gölü’ne sahiptir. Suni olarak yapılan set gölü olma özelliği taşır.

Gölcük’te Gezilecek Yerler

Gölcük Tabiat Parkı

İstanbul’a olan uzaklığı 275 km olan Bolu- Gölcük özellikle hafta sonu kaçamakları için çok iyi bir alternatif olmaktadır. Birçok doğal güzelliği içerisinde barındıran Bolu’ya günübirlik geziler düzenleyerek hem burada ki doğa harikalarını keşfedebilir hem de eğlenceli bir gün geçirmeyi sağlayabilirsiniz. Bolu’nun en güzel gölleri arasında yer alan ve bulunduğu konum itibari ile Gölcük Gölü verilen bu yer, denizden 1200 metre yüksekliğe sahiptir. Gölcük Tabiat Parkı içerisinde bulunan Gölcük Gölü’nün etrafı 1360 metredir. Yürüyüş yaparak gölü tam tur dönebilme imkânınız vardır. Bu yürüyüş yoluna Gölcük Üçgöl Yürüyüş Parkuru adı verilmiştir.

Gölcük’e Nasıl Gidilir?

Gölcük Gölü’nün uzaklığı Bolu’ya 13 km’dir. Gölcük Tabiat Parkı’na varabilmek için öncelikle Bolu- Karasu sonra Bolu merkeze gelmeniz gerekecektir. Buradan da Gölcük’e doğru kıvrılan bir asfalt yol bulunmaktadır. Kısa bir süre sonra dağın zirvesinde bulunan Gölcük Tabiat Parkı’na ulaşmaktasınız. Gölcük Gölü tabiat parkı içerisinde yer aldığından içeriye girişler ücretlidir. Giriş ücreti 12 TL’dir ve araçları dışarıya park edilmektedir.

Gölcük’te Ne Yenir?

Gölcük Tabiat Parkı ziyaretçilerine her konuda birçok imkan sunmaktadır. Bunlardan biri de yeme – içme konusudur. Park içerisinde hizmet veren 2 adet restoran bulunmaktadır. Bu restoranlarda ise Bolu’ya özgü nefis et yemekleri sunulmaktadır. Restoranların yanı sıra park içerisinde market, büfe gibi alanlarda bulunmaktadır. Buralardan atıştırmalık bir şeyler alıp etrafı gezerken yiyebilirsiniz. Dilerseniz de evinizden gelirken piknik yapma amaçlı bir şeyler getirebilirsiniz. Bu şekilde bütçe açısından daha avantajlı olmaktasınız. Gölcük Tabiat Parkı’nda mangal yakmak yasaktır.

Gölcük’te Yapılacak Şeyler

 

Yeşilin çok renkli tonlarına şahit olacağınız, maviliğin yeşilin tonları ile çevrelenmesi sonucu oluşan, bakmaya, gezmeye doyamayacağınız Gölcük Tabiat Parkı’nda yapılacak birçok aktivite mevcuttur.

Golf Buffy ile gezintiye çıkın: Tabiat parkı içerisinde bulunan golf arabalarını kiralayarak gölün etrafını turlayabilirsiniz. Araç kapasitesi 4-6-8- 10 kişilik şeklindedir. Kişi başı ücret ise 5 TL’dir.

Road Ped’in keyfini çıkarın: Ülkemizde göz aşinalığımız olmayan bu araçlar üç tekerleklidir. Oldukça eğlenceli ve keyif verici bir tur sunan bu araçlar ile siz de gölün çevresini turlayabilirsiniz. Bu araçlara binmek kişi başı 10 tl’dir. Road Ped oldukça güvenli ve eğlencelidir.

Doğa yürüyüşü yapın: Şehir yaşamının sıkıcı havasından bunalanlar için çok iyi gelecek doğa yürüyüşünü Gölcük Tabiat Parkı’nda gerçekleştirebilirsiniz. Hem Tabiat parkı içerisinde yer alan birçok güzelliği gözlemleyebilir hem de çam kokuları ve kuş sesleri eşliğinde keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Bisiklet kiralayabilirsiniz: Gölcük gölü etrafında pedal çevirmek isteyenler için bisiklet kiralamak iyi bir alternatiftir. 10- 20 tl arası bir ücret karşılığında kiraladığınız bisikletleri dilediğiniz kadar binebilirsiniz.

Bol bol fotoğraf çekin: Gölcük parkı tam bir doğa harikası olduğu için bu alanda markajınıza alabileceğiniz çok sayıda güzellik içeren fotoğraflar çekebilirsiniz.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.