Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİKLERE SAHİP KARTEPE

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİKLERE SAHİP KARTEPE

Günümüzde turistik bir tesis olarak kullanılan Kartepe, ülkemizde kış turizminin yapılmasını sağlayan önemli kayak merkezlerinden birine sahiptir. Kocaeli iline bağlı olan Kartepe, Sakarya, Yalova ve İstanbul’a çok yakın bir mesafededir. Bütün doğal güzellikleri bir arada barındıran bölge özellikle kış döneminde çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Kartepe ve çevresinde gezilecek, keşfedilecek birçok mekan bulunmaktadır. Ailenizle birlikte küçük hafta sonu kaçamakları yaptığınız Kartepe’ de bu yerleri görmeden geri dönmeyin.

KARTEPE’DE GEZİLECEK YERLER

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe ’de ki ilk gezi noktanız Kartepe Kayak Merkezi olmalıdır. Bölgeye gelenler genelde kayak yapmayı tercih ediyor. Kartepe Kayak Merkezi’nde kayak yapmanın yanı sıra yapılacak farklı birçok aktivite ve gezilecek yerler bulunmaktadır. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta olan bölgeye ulaşım oldukça kolaydır. Bölgede sadece Green Park Kayak Merkezi adlı işletme hizmet vermektedir. Kaymak için gerekli ekipmanlara sahip değilseniz Green Park Kayak Merkezi’nden kiralayabilirsiniz.

Maşukiye

Kartepe ‘de en önemli yerlerden biri de Maşukiye’dir. Kocaeli’nin çok fazla turist alan ikinci bölgesidir. Sahip olduğu yemyeşil coğrafyası ile oldukça dikkat çekicidir. Ormanlık alan içerisinde konaklamaya dair birçok tesis barındırmaktadır. İçerisinde yer alan Kirazlı Yaylası’ da özellikle yaz dönemlerinde piknik yapmak için oldukça ideal bir alandır.

Kuzu Yaylası

Sahip olduğu doğal havası ve serinliği ile şehir havasından bunalmış tatilciler için birebirdir. Yaz dönemi için kamp kurmaya oldukça elverişli bir alana sahiptir. Bölgede doğa yürüyüşleri yaparak fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aygır Deresi

Aygır Deresi içinde küçüklü büyüklü su kaynakları barındırmaktadır. Dere içerisinde Maşukiye Şelalesi bulunmaktadır. Oldukça doğal bir görünüme sahiptir. Aygır Deresi’nde Alabalık Vadisi boyunca dizilmiş balık restoranları bulunmaktadır.

Alabalık Vadisi

Maşukiye ile Kartepe arasında giden yoldan ulaşım sağlayabileceğiniz vadide çok sayıda balık restorandı bulunmaktadır. Aygır Deresi’nden tutulan taze balıklar bu restoranlarda pişirilip sizlere servis edilmektedir.

Soğuksu Piknik Alanı

 

Bahçecik beldesinde yer alan Soğuksu Piknik alanı bölgede yer alan piknik alanlarından biridir. Tam bir körfez manzarası barındırmaktadır. Bölgede yer alan sudan içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenilmektedir. Bu alanda piknik yapabilir bol bol dinlenmeye vakit ayırabilirsiniz.

Başdeğirmen Mesire Alanı

Karapınar sınırları içerisinde yer alan Başdeğirmen Mesire yeri, ormanlık alanlar ile çevrilidir. Bölgede balık restoranları ve konaklayabilmek için evler bulunmaktadır.

Uzuntarla

At yetiştiriciliği ile ünlü olan bu alanda golf yapmak için golf sahaları mevcuttur. Göl kenarında yer alır. Doğal güzelliklerin yer aldığı manzaralar içerir.

Hikmetiye Cami

Cami II.Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. 1960 yılında restoresi yapılmıştır. Derbent sınırları içerisinde yer almaktadır.

Thököly İmre Anıtı

1700’lü senelerde Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmış olan Macar Kralı Thököly burada yaşamış ve ölmüştür. Mezarı bir süre sonra Macaristan’a taşınmıştır. Onun anısına bölgede anıt bulunmaktadır.

Kartepe ’ye Nasıl Gidilir?

Kartepe’ ye ulaşım şekli alternatifi üç şekildedir. Birincisi araba iledir. İstanbul tarafından geliyorsanız TEM üzerinden gelerek Doğu İzmit çıkışından devam etmelisiniz. Sonrasında Kartepe levhalarını takip edebilirsiniz.

İkinci ulaşım yolu trendir. Haydarpaşa- Adapazarı hattı Maşukiye’ ye kadar sizi götürmektedir. Sonrasında taksiyle zirveye ulaşabilirsiniz.

Üçüncü ulaşım yolu ise otobüstür. Harem ve Yenisahra üzerinden kalkan otobüslerle İzmit’e kadar gelebilirsiniz.

Kartepe’ de Ne Yapılır?

Kartepe’ de kayak merkezi olduğundan dolayı bu alanda bol bol kayak yapabilirsiniz. Kendi mangalınızı yakabileceğiniz alanlar mevcuttur. Sucuk ekmek, köfte ekmek yaparak karda kayan insanları izleyebilirsiniz. Yaz döneminde ise ATV, paintball, kamp gibi aktiviteler bulunmaktadır. Aynı zamanda piknik de yapabilirsiniz. Eğreltidüzü yaylasından yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Barbekü partileri yapabilirsiniz.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.