Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

KIŞ TATİLİNİN VAZGEÇİLMEZ ADRESİ KARTALKAYA

KIŞ TATİLİNİN VAZGEÇİLMEZ ADRESİ KARTALKAYA

Batı Karadeniz Bölgesi’nde ki Bolu sınırları içerisinde yer alan Kartalkaya özellikle kış turizmi ile ünlü bir tatil beldemizdir. Köroğlu Dağları’nın zirvesine kurulmuştur. Zirvenin yüksekliği yaklaşık 2200 metredir. Fakat Kartalkaya ’da hizmet veren oteller en fazla 2000 metre yüksekliğe kurulmuştur. Tüm yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede hem kış hem de doğa sporları yapılabilmektedir. Ankara ile İstanbul arasında ikisine de çok yakın mesafede yer alan Kartalkaya, özellikle bölge halkı, İstanbullu ve Ankaralıların hafta sonu kaçamak yapabilecekleri bir mekan haline gelmiştir. Kartalkaya ve çevresinde gezilip görülmeye değer birçok güzellik yer almaktadır. Bolu’da gezilecek yerler arasında listesine ekleyebileceğiniz bu bölge hakkında kısaca bilgiler vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz.

Kartalkaya Gezilecek Yerler

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya kayak merkezi, ülkemizde kış turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Bolu il merkezine 38 km uzaklıktadır. Bolu’dan özel aracınız ile yola çıktınız mı 45 dakika da kolaylıkla varabilirsiniz. Kış sporları konusunda oldukça önem arz eden bölge yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kış sezonu aralık ayında başlamakta mart ayına kadar devam etmektedir. Kış aylarında iki metreyi bulan kar kalınlığı, tatilciler için avantaj ve dezavantajlar oluşturabilmektedir.

Sarıalan Yaylası

Kartalkaya’ da doğa ile iç içe olmanızı sağlayan Sarıalan Yaylası, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yeşilin tüm tonlarını içinde barındırmaktadır. Kış aylarında üzerine yağan karlarla çok güzel görüntüler oluşmasını sağlar. Kartalkaya ’ya 10 km uzaklıkta yer alan Sarıalan Yaylası, yaz- kış ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Sarıalan Yaylası’nda bulunan oteller Kartalkaya ‘da ki otellere göre daha uygun fiyattadır. Kış döneminde kayak yapabileceğiniz gibi yaz döneminde doğa yürüyüşleri yapabilir, serin dağ havası eşliğinde buz gibi akan sularla birlikte günün tadını çıkartabilirsiniz.

Seben Gölü

Seben Gölü, Bolu il merkezine 32 km uzaklıktadır. Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan en büyük göllerden biridir. Abant Gölü’nün ise 7 kat büyüklüğündedir. Seben Gölü’nün tamamı yapaydır. 2006 yılında yapımına başlanmıştır. 4 yıl süren çalışmalar sonucunda 2010 yılında açılışı yapılarak hizmete sunulmuştur. 833 hektarlık alanı kaplamaktadır. En derin yeri ise 8 metredir. Sahip olduğu eşsiz manzarası, ormanları ve havası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Seben Gölü çevresinde aynı zamanda gezilip görülmeye değer mağaralar ve tarihi kayalar bulunmaktadır. Buraya da botlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kartalkaya ‘ya Nasıl Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu iline 38 km uzaklıktadır. İstanbul’a 295 km uzaklığı bulunmaktadır. TEM otoyolu üzerinden gelerek Bolu gişelerini geçeceksiniz. D-100 karayolu üzerinden ilerlediğinizde 12 km sonra Kartalkaya tabelası karşınıza çıkmaktadır. Tabeladan sonra 28 km sonra Kartalkaya ‘ya varıyorsunuz.

Kartalkaya ‘da Ne Yapılır?

Kartalkaya yaz ve kış sezonunda gidilebilecek tatil mekanlarından biridir. Kartalkaya ‘da bulunan kayak merkezi dolayısıyla özellikle kış turizmi daha canlıdır. Kayak merkezinde bol bol kayak yapabilirsiniz. Günlük aktivitelere katılabilir farklı sporlar öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda doğa sporları da yapabilirsiniz. Kış döneminde yağan kar bölgeyi farklı doğal güzelliklere bürüdüğü için bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yaz döneminde ise kamp kurabilir, piknik yapabilirsiniz. Serin ve çam kokulu esintiler ile doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Kartalkaya ‘da Ne Yenir?

Kartalkaya ‘da yenilecek en güzel yiyecekler arasında sucuk ekmek ve kırmızı şarap gelmektedir. Alternatif olarak köfte ekmek de tüketilebilir. Bunun yanı sıra bölgede tadılabilecek lezzetler arasında katık, gırma börek, sakız bakla çorbası, kabaklı gözleme, paşa pilavı, kuzu güveç, palize gibi yiyecekler bulunmaktadır.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.