Kartalkaya Bilgi Kılavuzu

SONBAHARIN İNCİSİ YEDİGÖLLER HARİKASI

SONBAHARIN İNCİSİ YEDİGÖLLER HARİKASI

Yeşillik alanları ve içerisinde yer alan göl vb. doğa harikaları ile adından çokça söz ettiren Bolu, son zamanlarda ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bolu ilinde gezilip görülmeye, keşfetmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden biride Yedigöller’dir. Bolu’ da gezilecek yerler listesinde yer alan Yedigöller, başlı başına tam bir doğa harikasıdır. Kısaca Yedigöller ve bu alanda gezilecek yerler hakkında bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz.

Yedigöller’ de Gezilecek Yerler

Adını Yedigöller Milli Parkı’ndan alan Yedigöller, heyelan sonucu oluşmuştur. Çevrede bulunan yeşilliğiyle Orman Denizi’ni andıran bir bitki örtüsüne hakimdir. Yedigöller, 2020 hektarlık bir alana yayılmıştır. Yedigöller içerisinde küçük- büyük oranlara sahip 7 adet gölü barındırmaktadır. Fiziki yapılarına göre isimlendirilen bu göllerden kısaca bahsedelim.

Büyükgöl

Yedigöller Milli Park içerisinde yer alan en büyük göldür. Büyükgöl, 24.895 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Gölün en derin noktası 16 metre olarak ölçülmüştür. İçerisinde mercan, kadife, gökkuşağı, Abant alası gibi balık türlerini barındırmaktadır.

Seringöl

Bir heyelan gölü olan Seringöl, 1758 metrekarelik bir alana sahiptir. İçerisinde gökkuşağı adı verilen balık türünü barındırmaktadır. Büyükgöl ’ün kuzey kesiminde kalmaktadır.

Deringöl

Büyükgöl’ ün hemen karşısında yer alan ve Büyükgöl’ e bağlı olan Deringöl,, 15.063 metrekarelik bir alan içerisinde yer almaktadır. Birçok noktadan bakıldığında gölün derinliği 10 metreye ulaşmaktadır. Gölün etrafında yürüyüş yapabileceğiniz patika yol bulunmaktadır. Gölde balık avlamak serbesttir.

İncegöl

İnce ve uzun özelliğinden dolayı İncegöl adını alan göl, 1036 metrekare genişliğe sahiptir.

Sazlıgöl

İncegöl ’ün bitişinde yer alan Sazlıgöl, 5.950 metrekarelik bir genişliğe sahiptir. İçerisinde tamamen sazlıklar bulunduğundan dolayı Sazlıgöl ismini almıştır.

Nazlıgöl

Nazlıgöl, 15.780 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Dibinden sızdırmış olduğu büyük oranda ki su nedeniyle bölgenin kuzeydoğusundan açığa çıkarak şelale görüntüsü oluşturmaktadır. Bundan dolayı da Şelale Gölü de denmektedir.

Kurugöl

150 metre genişlikte olan Kurugöl, Nazlıgöl ’ün su oranının fazla olduğu yılın belli dönemlerinde dolmaktadır. Yılın çoğu dönemini kuru olarak geçirdiğinden dolayı fiziki şartlara göre bu ismi almıştır.

Kapankaya Tepesi

Kapankaya Tepesi’nin seyir alanına çıkıldığında vadideki yeşillik alanları ve bölgede yer alan gölleri görmek mümkündür. Yol güzergahı üzerinde görülmeye değer Pisagor ağacı ve anıt ağaç levhası bulunmaktadır. Bu bölgede aynı zamanda gülen kayalar, dilek çeşmesi de bulunmaktadır.

Geyik Üretme Çiftliği

Yedigöller, milli park ilan edilmeden önce bölgede büyük geyik sürülerinin yer aldığı belirtilmektedir. Zaman geçtikçe bu geyik sürülerinin bittiği gözlemlenmiştir. Bundan dolayı da geyikler koruma altına alınmış ve bu çiftlik kurulmuştur.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

 

Ankara ve İstanbul’un orta merkezinde yer aldığından dolayı genellikle bu kesimden ziyaretçi almaktadır. İstanbul’a olan uzaklığı 314 km, Ankara’ya ise 230 km’dir. İki yoldan da gelirken otoyoldan Bolu sapağına dönünce Yedigöller tabelası karşınıza çıkmaktadır. Tabelalar eşliğinde merkezden 40 km sonra Yedigöller’e ulaşmaktasınız.

Yedigöller’ de Neler Yapılır?

Yedigöller arazisi engebeli olduğundan dolayı trekking yapmak için çok idealdir. Doğa yürüyüşleri için birçok yol ve arazi çeşidi bulunmaktadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde bölgede kamp yapmak çok popüler bir seçenektir. Dağ yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle sonbahar aylarında kartpostallık görüntüler ortaya çıktığından dolayı bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bu alanda yemek tesisi yetersiz olduğundan evden hazırlıklı gelerek park içerisinde piknik yapabilirsiniz.

Yedigöller’de Ne Yenir?

Yedigöller Milli Park içerisinde restoran sayısı yetersizdir. Aradığınız her ürünü bulamayacağınızdan bölgeye gelirken tedbirli davranmanız gerekebilir.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.